O tom, že nemá Slavia Praha svůj vlastní stadión, že dluží prachy hráčům, trenérům a ostatním klubům, nebo že je věčně druhá za Spartou, to se dočtete ve Sportu a jiných bulvárních plátcích. O tom, kdy a kým byl klub založen, kdo za Slavii hrával nebo kolik má titulů, to se můžete dočíst v knihách. V této rubrice se však dozvíte, jak to bylo se Slavií za bolševika a proč těch titulů nemá třeba o dvacet víc.

 

1948 - 1989

- v roce 1948 vedla Slavia podzimní ligovou tabulku, ale celá soutěž byla po vzoru Sovětského svazu nahrazena systémem jaro-podzim a podzimní část byla anulována!

- v roce 1948 v důsledku změny politického systému dochází ke spojování jednot a oddílů a tak je Slavia sloučena s TJ Sokol Praha 7 pod název Sokol Slavia.

- v říjnu 1949 museli narukovat do ATK Ota Hemele (ačkoli měl právo na studijní odklad!), Jiří Trnka a František Ipser. V zimě byli odejiti Josef Bican, Vasil Buchta a Stanislav Kocourek - do divize! První dva do Vítkovic, třetí do Zlína. Během pár týdnů ztratila Slavia šest mužů základní sestavy z toho čtyři reprezentanty! Fotbal začíná řídit armáda a mohutné průmyslové podniky s konexemi na komunistické pohlaváry.

- v roce 1949 je Slávia přejmenována na Dynamo. Mohla však dopadnout ještě hůře - Behemians nesou "hrdý" název Železničáři Praha a později zcela zcestný TJ Spartak Praha Stalingrad!!!, v Olomouci hrají Křídla vlasti :-), na Letné kope Bratrství Sparta Praha a o pár let později i Spartak Praha Sokolovo!!!, budoucí Dukla je Tankista atp.

- v roce 1950 přicházejí slávisté o svůj letenský stadion, neboť na jeho místě chtějí soudruzi postavit megalomanský pomník Stalinovi. Takže tři roky rekonstrukcí stadionu, vypáleného nacisty, přicházejí vniveč

- slávisté hrají od jara 1951 opět ve sparťanském azylu.

- v létě 1951 přijímá několik slávistů pozvánku na posvícenský zápas do Nového Boru. Kde spolu se Sparťany a několika hráči Bohemians nastupují proti místní jedenáctce. Mezi sedmi tisícovkami spokojených diváků je i jeden ideologicky poznamenaný dopisovatel MF, který zasílá do pražské redakce článek: "O zápasu naprosto nedůstojném pro reprezentanty ČSR". K sepsání takovéhoto pamfletu vedly mladého svazáka nešťastné komentáře gólmana Jonáka, který na adresu svých spoluhráčů pronesl osudovou větu: "Ti hrají jako ožralí", což samozřejmě nebyla pravda. To však soudruhy na ÚV absolutně nezajímá a vynášejí exemplární tresty. Slávia přichází na několik měsíců o osm hráčů základní sestavy. Novoborskou čistku paradoxně odnášejí i hráči, kteří se daného zápasu vůbec neúčastnili.

- podzimní část ligy (1951) dohrává Slavia s B-týmem a propadá se ze čtvrtého místa na samý chvost ligové tabulky. Na posledních pár kol se však začínají do kádru vracet první potrestaní a na hře sešívaných je to hned znát. V posledním kole jede Slavia k existenčnímu zápasu do Teplic. Domácím stačí k záchraně remíza, Slavia musí zvítězit. Po nerozhodném poločase přidává slávista Hlaváček (jeden z potrestaných) čtyři branky a Slavia vítězí 6:2. Ani tento triumf nezajistil Slavii prvoligovou příslušnost, neboť Teplicím je povoleno sehrát, v jasném rozporu s regulemi soutěže, odložený zápas s Vítkovicemi až po skončení celého ročníku. Vítkovicím již o nic nejde a tak umožňují uhrát teplickým remizu, která posílá Slavii poprvé v historii klubu do nižší soutěže.

+ 1952. Po roce stráveném v Přeboru Prahy, II. liga tehdy neexistovala, se Slavia vrací do první ligy, když vyhrála kvalifikaci s mužstvy: K. Varů, Č. Budějovic, Plzně a Roudnice.

- dne 27. září 1953 se slavnostně otevírá stadion v Edenu, bohužel velmi provizorně. Přestože je hlavní tribuna přenesena z Letné, nutné úpravy hrací plochy způsobují odklad definitivního zabydlení na rok 1956. Ligový tým trénuje v neuvěřitelných podmínkách a ochrnuta je i práce s mládeží.

- v roce 1954 byly zabaveny slavné sešívané dresy. Důvodem této perzekuce je rozhodnutí totalitní moci o "boji proti buržoazním přežitkům".

+ v roce 1956 při velikonočním turnaji nastupuje mužstvo Slavie ve svých tradičních barvách. Tato sada sešívaných dresů byla po tři roky ukryta v bytě jednoho z činovníků. Nástup "sešívaných" vyvolá v hledišti neskutečný uragán nadšení a to i u fanoušků konkurenčních klubů.

+ v roce 1956 hrozil nový sestup. Ke cti sparťanů je třeba říci, že v posledním utkání v Žilině odmítli kufřík s penězi a vydřeli bod. Hostitele poslala jeho ztráta dolů, "Dynamo" mělo lepší skóre a udrželo tak prvoligovou příslušnost.

- celá padesátá léta se vyznačovala represemi vůči oběma Pražským "S". Ale co se v 50. letech u Sparty dalo nazvat nemilostí, u Slavie hraničilo až s promyšlenou likvidací. Proč? Např. proto, že poslední předúnorový předseda fotbalové asociace, slávista Václav Valoušek odešel do emigrace ihned po únoru 1948 a nebyl z klubu sám. Také proto, že za Slavii kdysi hrával pozdější prezident republiky Edvard Beneš a klub se k tomu s pýchou hlásil...

- pro Slavii je téměř nemožné sehnat kvalitní posily. Například se 174 ligovými góly druhý nejlepší střelec historie Miroslav Wiecek, podepsal přestupní lístky do Slavie, ale ostravští komunističtí pohlaváři mu "vysvětlili", že vyměnit dělnickou Ostravu za buržoazní pražský klub není správné řešení.

- Slavia sestupuje do nižší soutěže v ročnících 1960-61 a 1962-63, když obsadí vždy poslední 14. příčku.

-1963-64 je v historii slávistické kopané zapsána černým písmem, neboť se nehraje o postup, ale o záchranu ve II. lize. Krize vrcholí. Světlým jevem té doby je hráč Jan Lála, který reprezentuje ČSSR na MS v Chile v roce 1962, kde obsazujeme druhé místo za Brazílií.

+ nedobrá situace nedá spát věrným příznivcům Slávie a prostřednictvím umělců zakládají v roce 1964 Odbor přátel Slavie. Umělci pomohli sehnat potřebné prostředky i hráče, ale především probudili v skomírajícím klubu novou víru a nadšení. 18.záři prosadili nikterak jednoduchý návrat ke slavnému historickému jménu. Z Dynama se opět stává TJ Slavia. Pak už rychle následovala Sparta, Bohemians a i na Žižkově se znovuzrodila Viktoria.

+ 1964-65 vyhrává Slavia II.ligu, když v Praze před 42 000 diváky (rekord II. ligy) poráží Plzeň 4:1.

- 1965. Podzimní derby se sparťanskými obhájci titulu na Strahově skončilo před 50 000 diváky (dodnes je to ligový rekord) 2:2, jarní před rovněž vyprodaným Edenem 1:1. Celý ročník byl dostihem obou "S". Před posledním kolem měly Sparta i Slavia v čele tabulky stejně bodů, Dukla dvoubodovou ztrátu. Přesto titul nakonec patřil vojákům, když oba favorité svá utkání po podivných chybách rozhodčích prohráli...

+ k významné události dochází v červenci roku 1973, kdy patronát nad Slavii přebírá národní podnik Inženýrsko průmyslové stavby a situace se stabilizuje.

- v osmdesátých letech představuje Slavia pouze průměr tabulky, 6.-7. místo v lize,

+ změna politických poměrů umožní Slavii změnu názvu. V únoru 1990 se vrací k názvu SK SLAVIA PRAHA.